13.07.2025
Јулијански (стари) календар:
30.06.2025


Pred. Јун Next
PayPal
Pred. 1854 Next

Сабор светих славних и свехвалних апостола

Сабор светих славних и свехвалних апостолаМада сваки од дванаест великих апостола има свој нарочити дан празновања у години, ипак је црква одредила овај дан као саборни празник свих укупно, и уз њих Павла. Ово су имена и ово су дани посебног празновања свете Дванаесторице: Петар - 29. јуна и 16. јануара; Андреј - 30. новембра; Јаков Зеведејев - 30. априла; Јован Богослов - 26. септембра и 8. маја; Филип -14. новембра; Вартоломеј - 11. јуна и 25. августа; октобра; Матеј Јеванђелист - 16. новембра; Јаков Алфејев - 9. октобра; и Јуда Јаковљев) - 19. јуна; Симон Зилот - 10. маја; Матија - 9. августа; Павле - 29. јуна; Да поменемо још овде, како је који од ових најсветијих и најкориснијих људи у историји света скончао свој земни живот: Петар - распет наопако; Андреј - распет; Јаков Зеведејев - посечен; Јован Богослов - упокојио се чудесно; Филип - распет; Вартоломеј - распет, па одеран и посеченбоден са пет копља; Матеј - огњем сажежен; Јаков Алфејев - распетаспет; Симон Зилот - распет; Матеј - каменован, па мртав посечен секиром; Павле - посечен.

Свети блажени Петар царевић

Свети блажени Петар царевићПореклои синовац татарског цара Беркаја. Чу речи о спасењу од епископа Ростовског Кирила, и те речи му се прилепише за срце. А када још виде чудесно исцељење сина Беркајевог помоћу молитве епископа Кирила, он остави потајно Златну Орду и добеже у Ростов, где се крсти, и где свом душом и срцем предаде себе подвигу и изучавању вере благочестиве. Једном заноћи на обали језера, и у сну му се јавише апостоли Петар и Павле и наредише му, да сагради цркву у њихово име на самом том месту; још уз то добије од њих и потребан новац за ту сврху. Петар, заиста, сагради ту прекрасан храм, у коме се и сам под старост, после смрти своје супруге, замонаши. Мирно сконча у дубокој старости 29. јуна 1290. године а црква његова постане и остане манастиром, такозваним Петровским.

Свети преподобни Георгије Иверски

Свети преподобни Георгије ИверскиРођен у Иверији или Грузији 1014. године као сродник царева грузијских. Добио добро класично образовање у детињству, но срце га повукло духовном животу. Подвизавао се код чувеног духовника Георгија у гори Црној. Одбегао у Свету Гору, и наставио подвиг у манастиру Иверу. Постао игуманом иверским. Помоћу цара Константина Мономаха обновио Ивер и покрио цркву оловоми кров и до данас стоји. Превео на грузински језик Свето Писмо, Пролог и богослужбене књиге. Цар Баграт позове га у Грузију, да учи народ. Царски буде дочекан у својој домовини. Свуда је ходио и поучавао клир и народ. У старости пожели да сконча у Светој Гори, куда се и крене, но смрт га стигне у Цариграду 1067. године. Мошти му пренете у Ивер. Иако је умро 24. маја, Иверци празнују спомен његов 30. јуна сматрајући га равноапостолним.

Свети апостол Фигел

У синаксару Цариградске Цркве, где се под данашњим даном празнује сабор Светих Дванаесторице и Седамдесеторице Апостола, спомиње се и апостол Фигел из Седамдесеторице, који беше епископ у Ефесу.

Светих хиљаду и четрдесет мученика

Спомен њихов наводи се у Јерусалимском Канонарију под 30. јуном, заједно са мученицима: Фоном, Каноном, Симеоном и Исаком.

Свети новомученик Михаило ђубретар (вртар)

Свети новомученик Михаило ђубретар (вртар)Овај блажени мученик Христов Михаило роди се у Атини од побожних и веома сиромашних родитеља. Због велике сиротиње својих родитеља он се није могао учити књизи, и тако остаде неписмен. Зарађивао је за живот скупљајући ђубре по градинама и разносећи га на свом магаренцету сељацима у околини Атине и продавајући га. Једнога дана при повратку са села њега на улазу у град срете капетан са својом четом, заустави га и злонамерно оклевета како је Михаило ишао у шуму и носио барут хајдуцима...

Свети мученик Мелитон

Пострадао за Господа мачем посечен.

Свети благоверни кнез Андреј Богољубски

Свети благоверни кнез Андреј БогољубскиСин великог кнеза Јурија Долгорукова; био први великоруски кнез, са престолом у Владимиру. У том граду подигао велељепну Успенску цркву, и раскошно је украсио. Поред тога: подигао многе манастире, украсио многе цркве, био хранитељ сиротиње, монаха и монахиња. Строги ревнитељ правде, он сам вођаше живот чист, врлински, узоран. Зато што беше веома правдољубив, праведан и правичан, он би издајнички убијен од блиских му људи у селу Богољубову, 30. јуна 1174. године. Његове свете мошти обретене нетљене 1702. године; оне почивају у Владимирској саборној цркви.

Свети мученик Петар из Синопе

Вучен по оштром камењу - пострадао за Господа.

Света краљица Динар

Света краљица ДинарГрузија

Пренос моштију благоверног цара великомученика Стефана Уроша II Српског (1338)



Свети свештеномученик Милан Рмањски

Рођен је 1874. године. Завршио је шест разреда Гимназије и богословију у Рељеву 1899. године. Рукоположен је за ђакона 05., а за свестеника 08. септембра 1899. године. Био је свештеник у селу Паланчишту код Приједора, а затим у Хашанима код Босанске Крупе и у Рмањ Манастиру (Мартин Брод) у долини ријеке Уне. Писао је о нашим старинама у часопису “Босанска вила” и у другим часописима. Као и остали православни свештеници из Босне, интерниран је 1914. године у Арад,гдје је провео цвијело вријеме у Аустро-угарским казаматима. Јула мјесеца, 1941. године, устасе су га ухапсили и затворили у Кулен Вакуфу, одакле су га 29. јула одвели у Лички Бушевић, страховито мучили, преклали и у тамошњу јаму бацили. На редовном засиједању Светог архијерејског сабора СПЦ, 20/07. маја 2003. године, на предлог Епископа Хризостома бихаћко-петровачког, убројан је у сабор светих свештеномученика Цркве Божије. Спомен светог свештеномученика Милана врши се 13. јула/30. јуна.

Јун 1854
ПоУтСрЧеПеСуНе
   +++ Вазнесење Господње - Спасовдан
1
мрс
Свети Довмонт (Тимотеј), кнез Псковски
2
уље
Свети преподобни Агапит Маркушевски
3
мрс
Света мученица Софија лекарка
4
мрс
Новомученик Христов – Војник Евгеније Родионов
5
мрс
Свети преподобни Киријак монах
6
мрс
Свети мученици пивски
7
уље
Свети мученици Аверкије и Јелена
8
мрс
Свети преподобни Терапонт, бјелојезерски чудотворац
9
уље
Свети преподобни Андреј јуродиви
10
мрс
+++ Силазак Светог Духа на апостоле - Педесетница - Тројице
11
мрс
+++ Духовски понедељак
12
мрс
+++ Духовски уторак
13
мрс
Свети мученици Шио Нови, Давид, Гаврил и Павле 1696)
14
мрс
Свети преподобни Марин Ван
15
мрс
Свети преподобни Атанасије чудотворац
16
мрс
Свети Јоаникије Бокешки Митрополит Црногорско-приморски
17
мрс
Свети мученици Маркијан, Ниандар, Аполон, Иперехије, Леонид, Арије, Георгије, Слиније, Ириније и Памвон
18
риба
Свети преподобни Јона Климецки
19
вода
Света преподобна Севастијана чудотворка
20
уље
Свети Теодор квелтски
21
уље
Свети Јован шавтелгеантски
22
уље
Свети преподобни Канид
23
вода
Свети преподобни Варнава монах
24
риба
Свети Јован Атоски (998)
25
риба
Свети Антим иберијски
26
вода
Свети благоверни кнез Мстислав-Георгије
27
уље
Свети преподобномученици Григорије и Касијан авнежски
28
риба
Свети Каикхосро грузијски
29
уље
Свети Шалва гризијски
30
вода
  

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal


Месечеве мене за Јун , 1854
03.06.1854 Прва четврт
10.06.1854 Пун месец (уштап)
17.06.1854 Последња четврт
25.06.1854 Млад месец (младина)