15.07.2025
Јулијански (стари) календар:
02.07.2025


Pred. Октобар Next
PayPal
Pred. 1845 Next

Положење ризе Пресвете Богородице у цркву Влахернску у Цариграду

Положење ризе Пресвете Богородице у цркву Влахернску у ЦариградуЗа време цара Лава Великог (458-471), царице Верине и патријарха Генадија, путоваху по Светој Земљи два племића цариградска, Галвије и Кандид, ради поклоњења тамошњим светињама. У Назарету одседну у кући неке девице Јеврејке, која држаше у тајној одаји ризу Пресвете Богородице. Многи болесници и невољници добијаху исцељење од својих мука молитвом и додиром те ризе. Галвије и Кадид узму ту светињу и пренесу у Цариград, и објаве то цару и патријарху. То изазове велику радост у царском граду. Риза буде свечано пренета и положена у цркву Влахерне. (Ова црква сазидана је од цара Маркијана и Пулхерије на обали једног залива, званог Влахернски, по имену некога скитског војводе Влахерна, који је ту био убијен). И за спомен положења ризе Пресвете Богородице у цркву Влахернску установљен је овај празник.

Свети Јувеналије, патријарх јерусалимски

Свети Јувеналије, патријарх јерусалимскиСавременик великих светила цркве православне: Јевтимија, Теодосија, Герасима, Симеона Столпника и др. Учествовао је на два васељенска сабора, на трећем у Ефесу и на четвртом у Халкидону, и са великом силом и ревношћу борио се против богохулних јереси, и то у Ефесу против Несторија, који је Богородицу називао Христородицом, и у Халкидону против Евтихија и Диоскора, који су учили, да је у Христу била само једна природа, наиме, божанска, без човечанске. После победе Православља, на оба ова сабора Јувеналије се врати на свој престо у Јерусалим. Но ако јереси беху осуђене, јеретици не беху истребљени. Сплетком и насиљем некога Теодосија, пријатеља Диоскорова, Јувеналије би отеран с престола, и Теодосије самочино уздиже себе на његово место. Овога Теодосија јеретика помагаше у прво време и Евдокија царица, удова цара Теодосија Млађег, која се беше настанила у Јерусалиму. Колебљива и брзоплета Евдокија најзад оде светом Симеону Столпнику, да га пита, где је истина. Светитељ Божји изобличи сва јеретичка учења и упути царицу да се држи православног учења, како је на саборима утврђено. Царица га послуша, покаја се, и сама се озлоби против лажног патријарха Теодосија. Тада владаху Маркијан и Пулхерија у Цариграду. И дође од цара писмо војводи Атанасију да протера Теодосија, и Јувеналија поново поврати на престо, што војвода убрзо и учини. Управљаше Јувеналије црквом Јерусалимском као њен јерарх тридесет осам година, и у добокој старости представи се Господу 458. године, да прими од Њега награду за премноге муке и невоље што претрпе за истину. У време светог Јувеналија утврђено је празновање Божића 25. децембра.

Свети Фотије, митрополит московски

Свети Фотије, митрополит московскиПореклом Грк. Управљао мудро Руском црквом двадесет година. Упокојио се 1430. године. На недељу дана пред смрт јавио му се ангел Божји и објавио му тачно време одласка из овог света.

Свети новомученик Лампрос

Овај свети новомученик у младости би преваром преведен у ислам. Но кад мало поодрасте он се покаја и поврати у хришћанску веру своју. Због тога би од Турака ухваћен и заједно са светим новомученицима Георгијем, Мануилом, Теодором, Георгијем (другим) и Михаилом, који се славе 6. априла, претрпе многа страдања за Христа. Мученички пострада 2. јула 1835. године у приморском селу Макри у Тракији (наспрам острва Самотраке)

Октобар 1845
ПоУтСрЧеПеСуНе
  Свети мученици Елисбар и Шавле
1
вода
Свети Теодор, кнез јарославски
2
мрс
Свети мученици Артемидор и Тал
3
уље
Света мученица Васа
4
мрс
Свети мученици Исак, Мартин и Николај
5
мрс
Света преподобна Ксантипа
6
мрс
Свети преподобни Галактион вологодски
7
мрс
Свети Арсеније велики, католикос грузијски
8
вода
Свети Tихон патријарх московски
9
мрс
Чудесно виђење и онемелост светог пророка Захарије, оца Светог Јована Претече
10
вода
Свети преподобни Иродион илојезерски
11
мрс
Свети Онуфрије, чудотворац Гаресјански
12
мрс
Светих хиљаду мученика
13
мрс
Свети Мелхиседек, католикос-патријарх Грузијски
14
мрс
Свети Пајсије I Јањевац-Књигољубац, патријарх српски
15
вода
Свети мученик Теотекно
16
мрс
Свети мученик Евдемоз, католикос Грузијски
17
уље
Преподобни очеви и мајке из Кларјетија
18
мрс
Света мученица Еротида
19
мрс
Преподобни Јосиф, чудотворац грузијски
20
мрс
Свети преподобни Трифон вјатски
21
мрс
Свети преподобни Петар Галатијски
22
уље
Преподобни Амброзије оптински
23
мрс
Свети преподобни Теофан, испосник печерски
24
вода
Свети мученик Диоскор
25
мрс
Свети Антоније метрополита кондидски и ученик његов монах Јаков Старији
26
мрс
Свети Игњатије Агалијан, архиепископ
27
мрс
Свети Јован, епископ суздаљски
28
мрс
Света благоверна Евпраксија
29
вода
Свети мученик Козман
30
мрс
Свети преподобни Симеон и Теодор и преподобна Ефросинија
31
риба
  

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal


Месечеве мене за Октобар , 1845
01.10.1845 Млад месец (младина)
08.10.1845 Прва четврт
15.10.1845 Пун месец (уштап)
23.10.1845 Последња четврт
30.10.1845 Млад месец (младина)