22.06.2021
Јулијански календар:
09.06.2021
Pred. Март Next
PayPal
Pred. 2022 Next


Свети Кирил, архиепископ Александриски

Свети Кирил, архиепископ АлександрискиПо потекло благородник и близок роднина на Теофил, патријархот Александриски, по чијашто смрт самиот беше посветен за патријарх. За време на својот живот водеше три лути борби: со еретиците новацијани,...

Свети Кирил Белоезерски

Свети Кирил БелоезерскиРоден и воспитан e во Москва во куќа на големци. Се замонаши во Симоновиот манастир, каде што со подвигот ги восхитуваше сите други монаси. За да ги скрие своите добродетели, се правеше јуродив....


Март 2022
НедПонВтоСреЧетПетСаб
  Свети преподобномученик Роман
1
млеч.пр. и риба
Света Маријамна (Марија)
2
млеч.пр. и риба
Свети Флавијан
3
млеч.пр. и риба
Преподобен Доситеј
4
млеч.пр. и риба
Светиот свештеномаченик Садок
5
млеч.пр. и риба
Свети Јован III Схоластик, патријарх Цариградски
6
млеч.пр. и риба
Свети Папиј Ераполски
7
води
Преподобен Дамјан
8
води
Преподобен Еразмо, монах Печерски
9
масло и вино
Преподобен Пафнутиј Кефаласс
10
води
Светиот маченик Јован Калфа
11
води
Светиот маченик Јулијан Подагрик
12
масло и вино
Блажениот Николај, Јуродив Псковски
13
масло и вино
Светата маченичка Антонина
14
води
Светата маченичка Евталија
15
води
Светата непозната девојка
16
води
Свети Јаков Постник
17
води
Светиот маченик Конон Исавриски
18
води
Светите маченици Конон таткото и Конон синот
19
масло и вино
Преподобен Емилијан
20
масло и вино
Светиот свештеномаченик Теодорит
21
води
Свети Кесариј
22
масло и вино
Преподобната мајка Анастасија
23
води
Преподобен Георгиј Синаит
24
води
Свети Григориј Двоеслов, папа Римски
25
води
Светиот свештеномаченик Публиј
26
масло и вино
Свети Теогност, митрополит Киевски
27
масло и вино
Светиот маченик Никандар Мисирец
28
води
Светите свештеномаченици Трофин и Тал
29
води
Светиот маченик Марин
30
води
Свети Анин Чудотворец
31
води
  
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Март , 2022
02.03.2022 Млад месец (младина)
10.03.2022 Прва четврт
18.03.2022 Пун месец (уштап)
25.03.2022 Последња четврт


Провери рејтингот на црковниот календар: