02.04.2023
Јулијански календар:
20.03.2023
Pred. Февруари Next
PayPal
Pred. 2022 Next


Преподобниот маченик Јован и другите со него

Преподобниот маченик Јован и другите со негоТие се од обителта на Св. Сава Осветен кај Ерусалим. Овој славен манастир постои и денес. Повеќепати е напаѓан од дивите Арапи, но по Божја Промисла секогаш е обновуван и зачуван до денеска. Во времето...

Светата маченичка Фотина

Светата маченичка ФотинаТаа е жената Самарјанка која ја имаше ретката среќа да позборува со Самиот Господ Христос, на Јакововиот извор кај Сихем (Јован 4). Откако поверува во Исус Христос, таа тргна да го проповеда Евангелието...


Февруари 2022
НедПонВтоСреЧетПетСаб
  Блажениот Теодор
1
без пост
Светите маченици Енен, Нирен и Пен
2
масло и вино
Светата маченичка Агнија
3
без пост
Преподобниот маченик Анастасиј
4
масло и вино
Свети Павлин Милостив
5
без пост
Преподобен Дионисиј Олимписки, Чудотоворец
6
без пост
Светата маченичка Фелицита и нејзините седум синови
7
без пост
Свети Давид, цар грузијски (1089-1130)
8
без пост
Преподобен Тит Печерски
9
масло и вино
Преподобен Ефрем Печерски (+1096)
10
без пост
Свети преподобни Лаврентије Печерски
11
масло
Светиот Петар, цар бугарски
12
без пост
Преподобен Никита Печерски
13
без пост
Преподобен Петар Галатиски
14
без пост
Свети новомученик Јордан
15
без пост
Светите маченици Адријан и Евул
16
без пост
Светиот маченик Јосиф
17
без пост
Свети Полиевкт, патријарх цариградски
18
без пост
Светите маченици Марта и Марија и брат им Ликариoн
19
без пост
Илјада и тројца маченици во Никомидија
20
без пост
Свети Сава II, архиепископ Српски
21
без пост
Светиот свештеномаченик Петар Дамаскин
22
без пост
Преподобен Прохор Лободник
23
масло и вино
Света Теодора
24
без пост
Света Калија
25
масло
Светите Зоа и Фотинија
26
без пост
Преподобен Исакиј, затворник Печерски
27
без пост
Свети преподобни Евсевије
28
млеч.пр. и риба
     
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Фебруар , 2022
01.02.2022 Млад месец (младина)
08.02.2022 Прва четврт
16.02.2022 Пун месец (уштап)
23.02.2022 Последња четврт