22.06.2021
Јулијански календар:
09.06.2021
Pred. Март Next
PayPal
Pred. 2020 Next


Свети Кирил, архиепископ Александриски

Свети Кирил, архиепископ АлександрискиПо потекло благородник и близок роднина на Теофил, патријархот Александриски, по чијашто смрт самиот беше посветен за патријарх. За време на својот живот водеше три лути борби: со еретиците новацијани,...

Свети Кирил Белоезерски

Свети Кирил БелоезерскиРоден и воспитан e во Москва во куќа на големци. Се замонаши во Симоновиот манастир, каде што со подвигот ги восхитуваше сите други монаси. За да ги скрие своите добродетели, се правеше јуродив....


Март 2020
НедПонВтоСреЧетПетСаб
Света Маријамна (Марија)
1
млеч.пр. и риба
Свети Флавијан
2
масло и вино
Преподобен Доситеј
3
води
Светиот свештеномаченик Садок
4
води
Свети Јован III Схоластик, патријарх Цариградски
5
води
Свети Папиј Ераполски
6
води
Преподобен Дамјан
7
масло и вино
Преподобен Еразмо, монах Печерски
8
масло и вино
Преподобен Пафнутиј Кефаласс
9
масло и вино
Светиот маченик Јован Калфа
10
води
Светиот маченик Јулијан Подагрик
11
води
Блажениот Николај, Јуродив Псковски
12
води
Свети преподобни Варсонуфије
13
води
Светата маченичка Антонина
14
масло и вино
Светата маченичка Евталија
15
масло и вино
Светата непозната девојка
16
води
Свети Јаков Постник
17
води
Светиот маченик Конон Исавриски
18
води
Светите маченици Конон таткото и Конон синот
19
води
Преподобен Емилијан
20
води
Светиот свештеномаченик Теодорит
21
масло и вино
Свети Кесариј
22
масло и вино
Преподобната мајка Анастасија
23
води
Преподобен Георгиј Синаит
24
води
Свети Григориј Двоеслов, папа Римски
25
води
Светиот свештеномаченик Публиј
26
води
Свети Теогност, митрополит Киевски
27
води
Светиот маченик Никандар Мисирец
28
масло и вино
Светите свештеномаченици Трофин и Тал
29
масло и вино
Светиот маченик Марин
30
води
Свети Анин Чудотворец
31
води
    
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Март , 2020
02.03.2020 Прва четврт
09.03.2020 Пун месец (уштап)
16.03.2020 Последња четврт
24.03.2020 Млад месец (младина)


Провери рејтингот на црковниот календар: