24.02.2024
Јулијански календар:
11.02.2024
Pred. Февруари Next
PayPal
Pred. 2020 Next


Светиот свештеномаченик Власиј

Светиот свештеномаченик ВласијРодум од кападокиската област. Богобојазлив и кроток уште од раното детство. Заради своите големи добродетели беше избран за епископ на градот Севастија. Во тој незнабожечки град Св. Власиј беше...

Свети мученик Ђорђе Кратовац

Свети мученик Ђорђе КратовацПo пoтeклo e Србин, oд градoт Кратoвo. Младиoт Гeoргиј пo занаeт бил златар, а пo срцeтo и душата увeрeн и бoгoмoлитвeн христијанин. Имал самo 18 гoдини кoга Турцитe сакалe да гo пoтурчат. Нo Гeoргиј oстанал вo вeрата...

Света Теодора

Света ТеодораГрчка царица, сопруга на злобниот иконоборен цар Теофил. По смртта на овој цар царицата Теодора се зацари со својот син Михаил III. Веднаш го воспостави иконопочитувањето на Соборот во Цариград...


Февруари 2020
НедПонВтоСреЧетПетСаб
      Блажениот Теодор
1
без пост
Светите маченици Енен, Нирен и Пен
2
без пост
Светата маченичка Агнија
3
без пост
Преподобниот маченик Анастасиј
4
без пост
Свети Павлин Милостив
5
масло
Преподобен Дионисиј Олимписки, Чудотоворец
6
без пост
Светата маченичка Фелицита и нејзините седум синови
7
масло и вино
Свети Давид, цар грузијски (1089-1130)
8
без пост
Преподобен Тит Печерски
9
без пост
Преподобен Ефрем Печерски (+1096)
10
без пост
Свети преподобни Лаврентије Печерски
11
без пост
Светиот Петар, цар бугарски
12
без пост
Преподобен Никита Печерски
13
без пост
Преподобен Петар Галатиски
14
без пост
Свети новомученик Јордан
15
без пост
Светите маченици Адријан и Евул
16
без пост
Светиот маченик Јосиф
17
без пост
Свети Полиевкт, патријарх цариградски
18
без пост
Светите маченици Марта и Марија и брат им Ликариoн
19
масло
Илјада и тројца маченици во Никомидија
20
без пост
Свети Сава II, архиепископ Српски
21
масло и вино
Светиот свештеномаченик Петар Дамаскин
22
без пост
Преподобен Прохор Лободник
23
без пост
Света Теодора
24
млеч.пр. и риба
Света Калија
25
млеч.пр. и риба
Светите Зоа и Фотинија
26
млеч.пр. и риба
Преподобен Исакиј, затворник Печерски
27
млеч.пр. и риба
Свети преподобни Евсевије
28
млеч.пр. и риба
Свети преподобномученик Роман
29
млеч.пр. и риба
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Фебруар , 2020
01.02.2020 Прва четврт
09.02.2020 Пун месец (уштап)
16.02.2020 Последња четврт
23.02.2020 Млад месец (младина)