22.06.2021
Јулијански календар:
09.06.2021
Pred. Април Next
PayPal
Pred. 2021 Next


+++ Духовски уторак

+++ Духовски уторак


Април 2021
НедПонВтоСреЧетПетСаб
    Светиот маченик Панхариј
1
води
Светата маченичка Фотина
2
води
Преподобен Серапион
3
масло и вино
Преподобниот маченик Ефтимиј
4
масло и вино
Света Ипомонија - Елена Драгаш, а византиска царица
5
води
Преподобен Захарија
6
води
Светите маченички Пeлагија, Тeoдoсија и Дула
7
риба
Преподобен Василиј Нови
8
масло и вино
Преподобен Пафнутиј
9
води
Чудесниот настан со Таксиот, војник од Картагена
10
масло и вино
Преподобен Јован Пустиник
11
масло и вино
Спомен на монахот којшто радосно умре зашто никогаш во животот не осуди никого
12
води
Преподобен Аполониј
13
води
Преподобен Прокопиј Чех
14
масло
Светите маченици Амфијан и Едесија
15
масло
Светиот маченик Улпијан
16
масло и вино
Преподобниот маченик Никита
17
масло и вино
Преподобен Марко Трачески
18
масло и вино
Светите Сто и дваесет маченици коишто пострадаа во Персија
19
води
Преподобен Григориј Синаит
20
води
Свети Келестин, папа Римски
21
води
Преподобниот маченик Вадим
22
води
Свети шест илјади маченици во Грузија
23
води
Светите маченици Прокес и Мартинијан
24
масло и вино
+++ Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим − Цветници
25
риба
Светата маченичка Томаида
26
води
Светиот маченик Ардалион Глумец
27
води
Светите маченички Василиса и Анастасија
28
води
Велики Четврток
29
масло и вино
+++ Велики Петок
30
строг пост
 
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Април , 2021
04.04.2021 Последња четврт
12.04.2021 Млад месец (младина)
20.04.2021 Прва четврт
27.04.2021 Пун месец (уштап)


Провери рејтингот на црковниот календар: