09.12.2023
Јулијански календар:
26.11.2023
Pred. Април Next
PayPal
Pred. 2019 Next


Преподобен Алимпиј Столпник

Преподобен Алимпиј СтолпникРоден е во Адријанопол, пафлагониски град. Од малечок Му беше предаден на служба на Бога. Како ѓакон служеше во црквата на епископот Теодор во тој град. Но желен за осаменички живот, молитва и богомислие,...

Преподобен Јаков Отшелник

Преподобен Јаков ОтшелникОд Сирија. Ученик на Св. Марон (под 14 февруари) и современик на Св. Симеон Столпник. Се подвизуваше под отворено небо, се хранеше со наквасена леќа. Правеше големи чуда, со името Христово дури и мртви...

Преподобен Стилијан

Преподобен СтилијанПафлагонец, сонародник и современик на Св. Алимпиј. Имаше преголема љубов кон Господ Исус Христос и заради оваа љубов се предаваше на големи подвизи. Се одрече од сѐ, само за да има неподелена љубов...

Преподобен Никон Покајание

Преподобен Никон ПокајаниеРодум од Ерменија. Поттикнат од Господовите зборови: „...секој којшто остави татко или мајка заради Моето име, ќе прими стопати повеќе и ќе наследи живот вечен“, Никон остави навистина сѐ заради...

Свети Инокентиј Иркутски чудотворец

Свети Инокентиј Иркутски чудотворецСе упокои во 1731 година. Чудотворните мошти му се открија во 1804 година.


Април 2019
НедПонВтоСреЧетПетСаб
 Светиот маченик Панхариј
1
води
Светата маченичка Фотина
2
води
Преподобен Серапион
3
води
Преподобниот маченик Ефтимиј
4
води
Света Ипомонија - Елена Драгаш, а византиска царица
5
води
Преподобен Захарија
6
масло и вино
Светите маченички Пeлагија, Тeoдoсија и Дула
7
риба
Преподобен Василиј Нови
8
масло и вино
Преподобен Пафнутиј
9
води
Чудесниот настан со Таксиот, војник од Картагена
10
масло
Преподобен Јован Пустиник
11
масло
Спомен на монахот којшто радосно умре зашто никогаш во животот не осуди никого
12
масло и вино
Преподобен Аполониј
13
масло и вино
Преподобен Прокопиј Чех
14
масло и вино
Светите маченици Амфијан и Едесија
15
води
Светиот маченик Улпијан
16
води
Преподобниот маченик Никита
17
води
Преподобен Марко Трачески
18
води
Светите Сто и дваесет маченици коишто пострадаа во Персија
19
води
Преподобен Григориј Синаит
20
масло и вино
+++ Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим − Цветници
21
риба
Преподобниот маченик Вадим
22
води
Свети шест илјади маченици во Грузија
23
води
Светите маченици Прокес и Мартинијан
24
води
Велики Четврток
25
масло и вино
+++ Велики Петок
26
строг пост
Велика Сабота
27
строг пост
+++ Велигден
28
без пост
Светиот маченик Лeoнид и сo нeгo мачeничкитe: Хариeса, Никија, Галина, Калкида, Нунeхија, Василиса и Тeoдoра
29
без пост
Преподобните Саватиј и Зосим
30
без пост
    
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Април , 2019
05.04.2019 Млад месец (младина)
12.04.2019 Прва четврт
19.04.2019 Пун месец (уштап)
27.04.2019 Последња четврт