28.06.2017
Јулијански календар:
15.06.2017
Pred. Јуни Next
PayPal
Pred. 2017 Next


+++ Светиот маченик Лазар српски кнeз - Видовден

+++ Светиот маченик Лазар српски кнeз - ВидовденEдeн e oд српскитe гoлeмци кoи владeлe сo српскoтo царствo пoслe царoт Душан. Пo смртта на цар Урoш, Лазар бил крунисан oд патријархoт Eфрeм за српски цар. Испраќал пратeници вo Цариград сo мoнахoт Исаија да мoли...

Светиот пророк Амос

Светиот пророк АмосРоден во селото Текуја, во близина на Витлеем. Прост според потеклото и животот, Амос беше свињар кај ерусалимските богаташи. Но Бог Којшто не гледа кој е кој по надворешност, туку по чистотата...

Свети маченици Вит, Модест и Крискентија

Свети маченици Вит, Модест и КрискентијаСвети Вит е роден во Сицилија, од славни но неверни родители. Модест му беше учител, а Крискентија дадилка. Свети Вит се крсти мошне рано и уште во дванаесеттата година отпочна голем подвиг. Ангели...

Преподобниот маченик Дула

Преподобниот маченик ДулаЖивееше свето во еден манастир во Мисир. Некој од браќата од завист го наклевети за светотатство, кражба на црковни предмети. На невиниот Дула му го слекоа расото и му го предадоа на кнезот да го...

Свети Eфрeм, српски патријарх

Свети  Eфрeм, српски патријархКакo син на свeштeник, oд малeчoк тeжнeeл за духoвeн и пoдвижнички живoт. Избeгал вo Свeта Гoра кoга рoдитeлитe сакалe да гo oжeнат. Пoдoцна сe вратил и сe пoдвизувал вo Ибарската клисура и вo Дeчани. Кoга настанала...

Блажениот Августин, епископ Ипонски

Блажениот Августин, епископ ИпонскиЗаради советите, солзите и молитвите на мајка му Моника, обратен од незнабоштво во христијанство. Голем учител на Црквата и влијателен писател, со извесни неодобрени крајности во учењето. Триесет...


Јуни 2017
НедПонВтоСреЧетПетСаб
    Светиот кнез Јован Вологодски
1
без пост
Преподобни Стефан Пиперски
2
масло и вино
Преподобниот маченик Пахомиј
3
без пост
+++ Педесетница
4
без пост
+++ Духовски понедељак
5
без пост
+++ Духовски уторак
6
без пост
Светите маченици Пасикрат, Валентион, Јулиј и други
7
без пост
Светиот новомаченик Александар Солунски
8
без пост
Свети Давид Гареџиски
9
без пост
Свети Игнатиј, епископ Ростовски
10
без пост
Падот на Цариград
11
без пост
Преподобна Макрина
12
води
Светиот маченик Философ
13
масло
Преподобен Јустин Ќелиски
14
води
Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски
15
масло
Светиот маченик Димитриј, принц руски
16
води
Светите сестри Марта и Марија
17
риба
Блажeн Кoнстантин митрoпoлит Киeвски
18
масло и вино
Преподобните маченички Архелаја, Текла и Сузана
19
води
Преподобен Даниил Скитски
20
масло
Пренос на моштите на Светиот великомаченик Теодор Стратилат
21
масло и вино
Свети Кирил Белоезерски
22
масло
Свети Васијан, епископ Лавдиски
23
води
Празнување на чудотворната икона Достојно ест
24
масло и вино
Преподобните Васијан и Јoна
25
риба
Света Ана и нејзиниот син Јован
26
води
Преподобен Нифонт
27
масло
Блажениот Августин, епископ Ипонски
28
масло и вино
Светите маченици Тигриј и Евтропиј
29
масло
Преподобен Пиор
30
води
 
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Јун , 2017
01.06.2017 Прва четврт
09.06.2017 Пун месец (уштап)
17.06.2017 Последња четврт
24.06.2017 Млад месец (младина)