08.12.2017
Јулијански календар:
25.11.2017
Pred. Декември Next
PayPal
Pred. 2017 Next


Светиот свештеномаченик Климент, епископ Римски

Светиот свештеномаченик Климент, епископ РимскиРоден е во Рим, од царски род, современик на апостолите. Мајка му и неговите двајца браќа пловејќи по морето беа разнесени на разни страни, а татко му одејќи да ги бара жената и децата и самиот се...

Светиот свештеномаченик Петар, архиепископ Александриски

Светиот свештеномаченик Петар, архиепископ АлександрискиУчeник и слeдбeник на св. Тeoна архиeпискoпoт Алeксандриски. Нeкoe врeмe бил учитeл вo пoзнатoтo филoзoфскo училиштe на Oригeн. На архиeпискoпскиoт прeстoл стапил вo 299 гoдина, а мачeнички завршил при грoбoт на...

Преподобен Пафнутиј

Никoгаш нe пиeл винo. Eднаш бил фатeн oд разбoјници и арамбаши и гo присилилe да испиe eдна чаша винo. Кoга ја видeл дoбрoдушнoста на Пафнутиј, арамабашата сe пoкајал и гo напуштил свoeтo разбoјничкo дeјствувањe.

Свети Климент, архиепископ Охридски

Свети Климент, архиепископ Охридски Ученик на Светите Методиј и Кирил. По смртта на Св. Методиј Климент, под притисок на Германците, од Моравија тргна на југ. Со Горазд, Наум, Сава и Ангелариј - заедно наречени Петочисленици - го помина...


Декември 2017
НедПонВтоСреЧетПетСаб
     Светите маченици Роман и Варул
1
води
Свети мученик Илиодор
2
риба
Свети три девици
3
риба
+++ Воведение на Пресвета Богородица
4
риба
Свети апостоли Филимон, Архип и Апфија
5
масло
Свети Митрофан, епископ Воронежски
6
води
Светата девица Мастридија
7
масло
Свети Климент, архиепископ Охридски
8
води
Свети Инокентиј Иркутски чудотворец
9
риба
Преподобен Натанаил
10
риба
Светиот благоверен цар Маврикиј
11
води
Светиот маченик Аполониј
12
масло
Свети Фрументиј, просветител на Абисинија
13
води
Свети Филарет Милостив
14
масло
Преподобен Атанасиј, затворник печерски
15
масло и вино
Преподобен Сава Сторожевски
16
риба
Свети Генадиј, архиепископ Новгородски
17
масло и вино
Преподобните Карион и Захарија
18
масло и вино
Свети Теофил, епископ Антиохиски
19
риба
Преподобен Нил Столбенски
20
води
Светите маченици во Африка
21
масло
Свети Софрониј, архиепископ Кипарски
22
масло и вино
Преподобен Тома Дефуркин
23
масло и вино
Светиот маченик Миракс
24
риба
Светиот маченик Разумник
25
масло и вино
Светиот свештеномаченик Гаврил, патријарх Српски
26
масло и вино
Светите маченици Филимон, Аполониј, Аријан и други
27
води
Преподобен Пард Отшелник
28
масло
Светата царица Теофанија
29
води
Преподобните новомаченици Пајсиј и Авакум
30
масло и вино
Свети Модест, патријарх Ерусалимски
31
масло
      
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Децембар , 2017
03.12.2017 Пун месец (уштап)
10.12.2017 Последња четврт
18.12.2017 Млад месец (младина)
26.12.2017 Прва четврт


Провери рејтингот на црковниот календар: