05.04.2015
Јулијански календар:
23.03.2015
Pred. Април Next
PayPal
Pred. 2015 Next


+++ Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим − Цветници

+++ Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим − ЦветнициВо овој ден го празнуваме славниот и пресветол празник Цветници (Врбица) од следнава причина: По воскресението на Лазара од мртвите, мнозина од оние што го видоа овој настан поверуваа во Христа,...


Април 2015
НедПонВтоСреЧетПетСаб
   Светиот маченик Панхариј
1
води
Светата маченичка Фотина
2
води
Преподобен Серапион
3
води
Преподобниот маченик Ефтимиј
4
масло и вино
+++ Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим − Цветници
5
риба
Преподобен Захарија
6
води
Светите маченички Пeлагија, Тeoдoсија и Дула
7
масло и вино
Преподобен Василиј Нови
8
води
Велики Четврток
9
масло и вино
+++ Велики Петок
10
строг пост
Велика Сабота
11
строг пост
+++ Велигден
12
без пост
Преподобен Аполониј
13
без пост
Преподобен Прокопиј Чех
14
без пост
Светите маченици Амфијан и Едесија
15
без пост
Светиот маченик Улпијан
16
без пост
Преподобниот маченик Никита
17
без пост
Преподобен Марко Трачески
18
без пост
Светите Сто и дваесет маченици коишто пострадаа во Персија
19
без пост
Преподобен Григориј Синаит
20
без пост
Свети Келестин, папа Римски
21
без пост
Преподобниот маченик Вадим
22
масло
Свети шест илјади маченици во Грузија
23
без пост
Светите маченици Прокес и Мартинијан
24
масло
Преподобна Атанасија
25
без пост
Светата маченичка Томаида
26
без пост
Светиот маченик Ардалион Глумец
27
без пост
Светите маченички Василиса и Анастасија
28
без пост
Светиот маченик Лeoнид и сo нeгo мачeничкитe: Хариeса, Никија, Галина, Калкида, Нунeхија, Василиса и Тeoдoра
29
масло
Преподобните Саватиј и Зосим
30
без пост
  
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Април , 2015
04.04.2015 Пун месец (уштап)
11.04.2015 Последња четврт
18.04.2015 Млад месец (младина)
26.04.2015 Прва четврт


Провери рејтингот на црковниот календар: