28.06.2013
Јулијански календар:
15.06.2013
Pred. Јуни Next
PayPal
Pred. 2013 Next


+++ Светиот маченик Лазар српски кнeз - Видовден

+++ Светиот маченик Лазар српски кнeз - ВидовденEдeн e oд српскитe гoлeмци кoи владeлe сo српскoтo царствo пoслe царoт Душан. Пo смртта на цар Урoш, Лазар бил крунисан oд патријархoт Eфрeм за српски цар. Испраќал пратeници вo Цариград сo мoнахoт Исаија да мoли...

Светиот пророк Амос

Светиот пророк АмосРоден во селото Текуја, во близина на Витлеем. Прост според потеклото и животот, Амос беше свињар кај ерусалимските богаташи. Но Бог Којшто не гледа кој е кој по надворешност, туку по чистотата...

Свети маченици Вит, Модест и Крискентија

Свети маченици Вит, Модест и КрискентијаСвети Вит е роден во Сицилија, од славни но неверни родители. Модест му беше учител, а Крискентија дадилка. Свети Вит се крсти мошне рано и уште во дванаесеттата година отпочна голем подвиг. Ангели...

Преподобниот маченик Дула

Преподобниот маченик ДулаЖивееше свето во еден манастир во Мисир. Некој од браќата од завист го наклевети за светотатство, кражба на црковни предмети. На невиниот Дула му го слекоа расото и му го предадоа на кнезот да го...

Свети Eфрeм, српски патријарх

Свети  Eфрeм, српски патријархКакo син на свeштeник, oд малeчoк тeжнeeл за духoвeн и пoдвижнички живoт. Избeгал вo Свeта Гoра кoга рoдитeлитe сакалe да гo oжeнат. Пoдoцна сe вратил и сe пoдвизувал вo Ибарската клисура и вo Дeчани. Кoга настанала...

Блажениот Августин, епископ Ипонски

Блажениот Августин, епископ ИпонскиЗаради советите, солзите и молитвите на мајка му Моника, обратен од незнабоштво во христијанство. Голем учител на Црквата и влијателен писател, со извесни неодобрени крајности во учењето. Триесет...


Јуни 2013
НедПонВтоСреЧетПетСаб
      Светиот кнез Јован Вологодски
1
без пост
Преподобни Стефан Пиперски
2
без пост
Преподобниот маченик Пахомиј
3
без пост
Светиот праведен Мелхиседек, цар Салимски
4
без пост
Преподобна Ефросинија, кнегиња Полоцка
5
масло
Преподобен Никита Столпник
6
без пост
Светите маченици Пасикрат, Валентион, Јулиј и други
7
масло и вино
Светиот новомаченик Александар Солунски
8
без пост
Свети Давид Гареџиски
9
без пост
Свети Игнатиј, епископ Ростовски
10
без пост
Падот на Цариград
11
без пост
Преподобна Макрина
12
риба
+++ Вознесение Христово
13
без пост
Преподобен Јустин Ќелиски
14
масло
Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски
15
без пост
Светиот маченик Димитриј, принц руски
16
без пост
Светите сестри Марта и Марија
17
без пост
Блажeн Кoнстантин митрoпoлит Киeвски
18
без пост
Преподобните маченички Архелаја, Текла и Сузана
19
масло
Преподобен Даниил Скитски
20
без пост
Пренос на моштите на Светиот великомаченик Теодор Стратилат
21
масло и вино
Свети Кирил Белоезерски
22
без пост
+++ Педесетница
23
без пост
+++ Духовски понедељак
24
без пост
+++ Духовски уторак
25
без пост
Света Ана и нејзиниот син Јован
26
без пост
Преподобен Нифонт
27
без пост
Блажениот Августин, епископ Ипонски
28
без пост
Светите маченици Тигриј и Евтропиј
29
без пост
Преподобен Пиор
30
без пост
      
If You liked our Work and effort then please consider to make a kind donation:
PayPalМесечеве мене за Јун , 2013
08.06.2013 Млад месец (младина)
16.06.2013 Прва четврт
23.06.2013 Пун месец (уштап)
30.06.2013 Последња четврт


Провери рејтингот на црковниот календар: