08.01.2022
Јулијански (стари) календар:
26.12.2021


Pred. Јануар Next
PayPal
Pred. 2022 Next

+++ Сабор Пресвете Богородице

+++ Сабор Пресвете БогородицеДруги дан Божића Црква хришћанска одаје славу и хвалу Пресветој Богоматери, која роди Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа. Сабором се њеним назива ово празновање зато, што се тога дана сабирају сви верни, да прославе њу, Матер Богоридицу, и што се торжествено, саборно, служи у част Њену. У Охриду је од старине био обичај, да се уочи другог дана Божића вечерња служи само у Светој Богородици званој Челница. Све свештенство са народом ту је саборно прослављало Пречисту Богоматер.

Спомен бекства у Мисир

Спомен бекства у МисирИсточни мудраци-звездари поклонивши се Господу у Витлејему, упутише се по наређењу ангела другим путем за домовину своју. И Ирод опаки цар умисли поклати сву децу у Витлејему. Виде Бог ту намеру Иродову, па посла ангела Свога Јосифу. Ангел се Божји јави Јосифу на сну и заповеди му, да узме Младенца и Матер Његову и бежи у Мисир. Јосиф тако и поступи. Узевши божанског Младенца и Матер Његову Пресвету, он се упути прво у Назарет (Лк 2, 39) где уреди своје домаће ствари, и узе собом сина свог Јакова, па онда одоше у Мисир (Мт 2, 14). И тако се испунише речи пророчке: „Гле, Господ сједећи на облаку лаку доћи ће у Мисир” (Иса 19, 1). У старом Каиру и данас показују пећину, где је живела света породица, а у селу Матареа, близу Каира, указују на дрво, под којим се одмараху Пресвета Богородица с Господом Исусом, као и чудотворан извор воде под тим дрветом. Проживевши неколико година у Мисиру, света породица врати се по наређењу ангела Божјег опет у Палестину. И тако се испуни друго пророчанство: „Из Мисира дозвах сина својега” (Ос 11, 1). Ирод беше умро, а на његов крвави престо седе достојни му у злу син Архелај. Чувши Јосиф, да Архелај царује у Јерусалиму, упути се у Галилеју, у свој град Назарет, где се настани у дому своме. Галилејом тада владаше други син Иродов, Ирод млађи, који беше нешто блажи у злу од свог брата Архелаја.

Свети преподобни Еварест

Читајући дела светог Јефрема Сирина од дипломате постао монах. Врло суров према себи: носио ланце на телу и јео суха хлеба једном недељно. Проживео седамдесет пет година и преселио се ка Господу око 825. године.

Свети Јевтимије Исповедник, епископ сардијски

Присуствовао VII васељенском сабору. Око тридесет година провео у изгнанству због иконопоштовања. При цару Теофилу иконоборцу шибан воловским жилама, при чему мученички сконча 840. године и прими венац славе на небу.

Свети преподобни Константин Синадски

Свети преподобни Константин СинадскиКао Јеврејин обрати се у хришћанство. При крштењу метну крст себи на главу, и оста му на глави чудотворан отисак крста до смрти. Скончао у Цариграду у VII веку. Славан због испосништва и чудеса многих. На седам година прорекао дан своје смрти.

Свети Јосиф

Свети ЈосифСвети Јосиф беше рода царскога, из дома Давидова и Соломонова, унук Мататов, праунук Елиезеров, син Јаковљев по природи, а Илијин по закону. Јер дед његов по рођењу оца његова Јакова умре. Жену пак Мататову, мајку Јаковљеву, узе Мелхиј, из колена Натана, сина Давидова, и роди Илија. А Илије се ожени, и умре без деце; а после њега Јаков, који му беше брат по мајци али не и по оцу, узе жену његову; јер закон прописиваше да ако ко умре не имајући деце, онда нека брат узме жену његову и подигне семе брату своме (1. Мојс. 38, 8).

Свети Никодим тисмански

Свети Никодим тисманскиПредивно је и пречудно Еванђеље Христово и Православна вера наша хришћанска. Јер еванђелска вера Православна спасава подједнако све људе и народе и сједињује их у једну заједницу Тела Христовог, које је Црква Православна, стуб и тврђава Истине. И у тој заједници Духа Светога у Христу нема Јеврејина ни Грка, нема Грка ни Србина, нема Србина ни Румуна, него су сви једно у Христу Исусу. Најбољи пример тога је овај свети човек Божји, о коме је овде реч...

Свети свештеномученик Констанције Рус

Блажени Констанције, по рођењу Рус, служаше као јеромонах при цркви у руском посланству у Цариграду. Много је волео благољепије храма, на шта је давао и своја средства; веома побожан, он је нарочито био ревностан за вршење богослужења, и скоро је сваки дан служио свету литургију; и водио двапут недељно разговоре о стварима вере, на руском и грчком језику. Његова побожност и ревност привлачили су к њему народ, и сви су га волели и поштовали...

Јануар 2022
ПоУтСрЧеПеСуНе
     Света преподобна Аглаида Римљанка
1
уље
Свети новомученик дечак Јован, кројачки шегрт
2
уље
Света Јулијана, књегиња вјаземска
3
вода
Свети мученик Зоил
4
уље
Свети Теокист, архиепископ новгородски
5
вода
Свети новомученик Ахмед
6
вода
+++ Рождество Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа - Божић
7
мрс
Свети свештеномученик Констанције Рус
8
мрс
Свети мученик Маврикије
9
мрс
Свети свештеномученик Гликерије
10
мрс
Освећење Храма Светих 40 мученика
11
мрс
Свети преподобни Лав, архимандрит
12
мрс
Свети исповедник Доситеј, митрополит Загребачки
13
мрс
Свети новомученик Петар Пелопонески
14
мрс
Свети преподобни Силвестер Печерски
15
мрс
Свети преподобни Петар Заставник
16
мрс
Свети преподобни Јевтимије нови
17
мрс
Свети мученик Теоид
18
сухоједење
+++ Богојављење
19
мрс
Свети мученик Атанасије
20
мрс
Свети преподобни Теодор
21
вода
Свети мученик Лаврентије
22
мрс
Света блажена Теосевија
23
мрс
Свети мученик Маир
24
мрс
Света мученица Евтасија
25
мрс
Свети преподобни Елеазар Анзерски
26
вода
Света мученица Агнија
27
мрс
Свети мученик Пансофије
28
уље
Свети мученици Јовила (Јунила), Турвон и Неон
29
мрс
Свети преподобни Антоније краснохолмски
30
мрс
Свети преподобни Маркијан кирски
31
мрс
      

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal


Месечеве мене за Јануар , 2022
02.01.2022 Млад месец (младина)
09.01.2022 Прва четврт
17.01.2022 Пун месец (уштап)
25.01.2022 Последња четврт