31.03.2018
Јулијански (стари) календар:
18.03.2018


Pred. Март Next
PayPal
Pred. 2018 Next

Лазарова субота - Врбица

Лазарова субота - Врбица(7 дана пре Велике суботе)
Посвећена је васкрсењу Лазара из Витиније, кога је Исус Христос после четвородневног пребивања у гробу васкрсао из мртвих. Овај празник је установљен у Јерусалиму крајем IV века. После васкрсења, Лазар је био Епископ на Кипру. Овај празник са полуваскрсним богослужењем у великом је поштовању код Срба, и многи га славе као своју Крсну славу.


Свети Кирил, архиепископ јерусалимски

Свети Кирил, архиепископ јерусалимскиРођен у Јерусалиму у време Константина Великог, а умро у време Теодосија Великог (315-386). Године 346. посвећен за свештеника, а 350. наследио на престолу јерусалимском блаженог Максима патријарха. Трипут збациван с престола и шиљан у прогонство, док најзад у време Теодосијево није повраћен, па проживив мирно још осам година, предаде душу Господу. Две тешке борбе он је имао: једну с аријевцима, који се осилише под Констанцијем, сином Константиновим, а другу под Јулијаном Одступником, с овим отпадником и са Јеврејима. У време силе аријевске на Дан Педесетнице појави се знамење крста, светлије од сунца, које се простирало изнад Јерусалима и Горе Јелеонске, и трајало неколико часова почев од деветога часа изјутра. О тој појави, која је била виђена од свих житеља Јерусалима, писано је и цару Констанцију, и она је служила много на утврђењу Православља против јеретика. У време Одступника пак десило се друго знамење. Да би понизио хришћанство, Јулијан наговори Јевреје да обнове храм Соломонов. Кирил се молио Богу да то не буде. И би земљотрес страшан, који поруши све што би изнова сазидано. Тада Јевреји почеше поново. Но опет би земљотрес, који сруши не само новосазидано него извали и растури и старо камење које се још држало под земљом. И тако се обистини реч Господња: ни камен на камену неће остати. Од многих списа овог светог оца сачувана је његова катихетика, дело првокласно, које потврђује веру и праксу Православља до дана данашњега. Необичан архипастир и велики подвижник био је овај светитељ. Био је кротак, смеран, сав испоштен и у лицу блед. После многотрудног живота и витешке борбе за веру православну мирно се упокојио и преселио у вечне дворе Господње.

Свети преподобни Анин, чудотворац

Родом од Халкидона; мален растом као древни Закхеј, но велики духом и вером. Одрече се света у својој петнаестој години и настани близу реке Еуфрата у једној изби где се испашташе и Богу мољаше, најпре код свог учитеља Мајума, а по смрти овога, сам. Силом своје молитве напунио сух бунар водом, исцељиваше болеснике од разних мука и зверове укроћаваше. Један укроћен лав био је код њега стално на служби. Прозирао у даљину. Кад су недалеко од њега једнога столпника, Пионија, разбојници напали и изубијали тако да овај смишљаше да сиђе са столпа и иде да се тужи судијама, свети Анин прозре у душу тога столпника и његове намере, и посла му писмо по своме лаву, да се остави своје намере, да опрости нападачима, и да продужи свој подвиг. Милосрдан беше неисказано. Епископ новокесаријски поклони му једног магарца, да му олакша доношење воде са реке, но он поклони магарца неком сиромаху, који му се беше потужио на сиромаштину. Епископ му поклони другог магарца, но он и њега поклони. Тада му епископ даде трећег магарца, но само на послугу, као водоношу, с тим да му га мора чувати и вратити. Пред смрт виде да му долазе Мојсеј, Арон и Ор, и где га зову: „Анине, Господ те зове, устани и пођи с нама!” То он откри својим ученицима, и предаде дух свој Господу, коме је верно послужио. Беше му сто десет година када сконча земаљски живот свој.

Свети мученици Трофим и Евкарпион

Свети мученици Трофим и ЕвкарпионКада у време цара Максимијана. 298 године, плану у Никомидији гоњење на хришћјане, тада стадоше хватати хришћане и бацити у тамнице. Затим их много испитиваху и истјазаваху; и оне који остајаху до краја у вери Христовој, предаваху на смрт. У то дакле време беху и ови Христови мученици, Трофим и Евкарпион. Они најпре беху храбри официри у царској војсци. Као такви, они беху гонитељи и крајњи непријатељи Христа и хришћана: хватаху хришћане и бацаху их у тамнице, јер им насилник беше дао сву власт над хришћанима: кажњавали су и убијали које год су хтели, и спасавали опет које су хтели.

Светих десет хиљада мученика

ОВИ свети мученици бише мачем посечени за своју веру у Христа.

Март 2018
ПоУтСрЧеПеСуНе
   Свети преподобни Флавијан
1
вода
Свети новомученик Теодор Византијац
2
вода
Свети преподобни Козма
3
уље
Свети нови свештеномученик Никита
4
уље
Свети мученици Дидим, Немесије и Потамије
5
вода
Свети преподобни Андреј и Анатолиј
6
вода
Свети Власије
7
вода
Света мученица Теја
8
вода
Свети мученици Герул, Лукије и Сергије
9
уље
Свети мученик Антоније
10
уље
Свети мученици Фотин, Севастијан и остали из дружине св. великомученице Фотине
11
уље
Свети новомученик Илија Трапезунтски
12
вода
Свети мученик Аврикије (Аверкије)
13
вода
Свети преподобни Мартирије Зеленецки
14
вода
Свети преподобни Саватије и Ефросин Тверски
15
вода
Свети преподобни Зинон и Зоил
16
вода
Свети преподобни Герасим Вологодски
17
уље
Свети преподобни Адријан пошехонски и Леонид, саподвижник његов
18
уље
Чудотворна икона Мајке Божије зване 'Ченстоховске'
19
вода
Свети Јефрем, патријарх Антиохијски
20
вода
Свети преподобни Лазар Мурмански
21
уље
Свети Кесарије, брат светог Григорија Богослова
22
уље
Спомен Акатиста Пресвете Богородице
23
уље
Света преподобна Теодора, царица у Арти
24
уље
Свети праведни Финес
25
уље
Свети мученик Авив
26
вода
Свети Теогност, митрополит кијевски
27
вода
Свети прподобни Никандар Готоденски
28
вода
Свети Серапион, архиепископ Новгородски
29
вода
Свети преподобномученик Павле
30
вода
Светих десет хиљада мученика
31
уље
 

* Уколико славите славу за време поста, тога дана, дозвољена је и риба.
* Уколико ваша слава пада у среду или петак, трпеза је обавезно посна.
Помозите нам да трајемо
PayPal


Месечеве мене за Март , 2018
02.03.2018 Пун месец (уштап)
09.03.2018 Последња четврт
17.03.2018 Млад месец (младина)
24.03.2018 Прва четврт
31.03.2018 Пун месец (уштап)